43
ULUSLARARASI_SIRALAMA

Uluslararası Sıralama

İstanbul Teknik Üniversitesi asırlardır verdiği eğitimle öncü olmayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda kendi alanında bölüm ve üniversite bazında uluslararası sıralamalarda çeşitli başarılar elde etmiştir.

İTÜ, GreenMetric’de İlk 50’deki “İlk ve Tek Türk Üniversitesi”

green-metric2023

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), akademik yerleşkelerin yeşil alan oranı ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric sıralamasında “Dünyanın en yeşil 47’nci kampüsü” oldu. Bu yıl, toplam 1050 üniversitenin bulunduğu listede, İTÜ 47. sıradaki yeriyle en seçkin üniversiteler arasına girdi.

Yeşil Kampüs çalışmalarıyla ülkemizde birçok yeniliği ve ilki hayata geçiren, dünyanın seçkin üniversitelerinin kampüslerinin yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric sıralamasında 47. sırada yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye’den ilk 50’ye giren ilk ve tek üniversite olurken Avrupa üniversiteleri arasında ise arasında 26. oldu.

2021 UI GreenMetric; altyapı, enerji, iklim değişikliği, geri dönüşüm, su kaynakları, ulaşım ve eğitim alanlarında değerlendirme yapıyor.

Detaylar için tıklayınız

İTÜ, US NEWS Mühendislik Alanında Türkiye Birincisi

Adsız ek 00134

Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli yayınlarından , US News & World Report’un hazırladığı “Dünyanın En İyi Üniversiteleri’’ sıralamasında üniversitemiz mühendislik, kimya, inşaat mühendisliği, çevre/ekoloji ve yer bilimleri alanlarında Türkiye birincisi oldu. İTÜ, Türkiye içinde genel sıralamada ise üçüncü sırada yer aldı.


İTÜ, Mühendisli ve Teknoloji Alanında Türkiye' de Birinci

QS 100

Dünyaca tanınan İngiliz eğitim danışmanlığı firması QS (Quacquarelli Symonds) tarafından belirlenen alan bazlı dünya üniversite sıralamasının 2022 yılı verileri açıklandı. Türk üniversiteleri arasında son derece başarılı dereceler elde eden İTÜ, geçen yıl 202. sıradan girdiği listede bu yıl başarı çıtasını yükselterek “Mühendislik ve Teknoloji” alanında dünya sıralamasında 142. oldu. Aynı alanda Türkiye’de ise 1. sırada yer aldı. İTÜ, alan bazında Mineral & Maden ile Petrol Mühendisliği alanlarında QS Dünya Sıralaması’nda ilk 50’de yer alarak büyük bir başarıya imza attı. “İnşaat ve Yapı Mühendisliği” alanında ise geçen yıl 101-150 aralığında iken, bu yıl büyük bir yükselme sağlayarak ilk 100’de yer aldı. "Bilgisayar Bilimi ve Bilgi Sistemleri" alanında ise derecemiz 50 basamak yükselerek 201-250 aralığında yer aldı. "Mimarlık/Yapılı Çevre (Mimari)" alanında 101-150 aralığında yer alarak önemli bir başarı göstermiştir.

İTÜ toplam 8 alanda 1. sırada

İTÜ, QS 2022 alan bazlı sıralamada Mühendislik ve Teknoloji, Mimarlık ve Yapılı Çevre, Kimya Mühendisliği, İnşaat ve Yapı Mühendisliği, Makina, Havacılık ve İmalat Mühendisliği, Kimya, Çevre Bilimleri, Malzeme Bilimleri olmak üzere toplam 8 alanda Türkiye’de 1. sırada yer aldı.

Detaylar için tıklayınız.


İTÜ, Dünya Çapında 5 Amaçta ilk 100' de

1

Dünyanın önde gelen saygın yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE), dünyanın temel on yedi sorununu ve bunlara çözüm olarak önerdiği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları üzerine yaptığı araştırma sonuçlarını yayınladı.

THE’nın değerlendirmesine göre, dünya çapında toplam 1.400 civarında üniversitenin değerlendirmeye alındığı listede İTÜ, 4. Amaç olan “Nitelikli Eğitim”de dünya sıralamasında 18. olurken, 9. Amaç olan “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” başlığında dünyada 20. sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attı.

İTÜ, 2021’de “Nitelikli Eğitim” başlığında 48. sırada yer alırken, bu yıl büyük bir başarıya imza atarak 30 basamak birden yükseldi ve dünya sıralamasında 18. sırada yer aldı. Benzer şekilde, “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” başlığında, geçtiğimiz yıl dünya genelinde 24. sırada yer alırken, bu yıl 20. sırada yer aldı. Ayrıca; 6. Amaç olan “Temiz Su ve Sanitasyon”, 8. Amaç olan “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme” ile 15. Amaç olan “Karasal Yaşam” başlıklarında da ilk 100’de yer alarak büyük ilerleme kaydetti.

Detaylar için tıklayınız.