43
YETKIN MUHENDISLIK

Yetkin Mühendislik

Yetkin Mühendislik Lisansı (PE), Amerika'da kamu yararına çalışan (kar amacı gütmeyen) NCEES "National Council of Examiners for Engineering and Surveying" yani Ulusal Yetkin Mühendislik Sınav Konseyi tarafından mühendislik ve arazi ölçme (kadastro) uzmanlığı alanlarında verilmektedir. İlk 1891 yılında Kaliforniya'da olmak üzere 1950 yılında Amerika'da tüm eyaletlerde, eyalet mühendislik kayıt ve tescil yasaları (Engineering Registration Law) kurulmuş olup 1965 yılından itibaren Yetkin Mühendislik Sınavı her eyalette verilmeye başlanmıştır. 

Amerika dışında ilk olarak 2008 yılında Güney Kore'de daha sonra Mısır, Japonya ve Suudi Arabistan'da uygulanmaya başlanmıştır. Yetkin mühendislik sınavının birinci aşama sınavı (FE) Türkiye'de ilk defa İTÜ kampüsünde, sadece İTÜ son sınıf öğrencileri ve mezunlarının katılımı ile 2012 ve 2013 Nisan ayında yapılmıştır. Yetkin mühendislik sınavının ikinci aşama sınavı (PE) Türkiye'de ilk defa İTÜ kampüsünde, sadece İTÜ mezunlarının katılımı ile 2013 Nisan ayında yapılmıştır.

NCEES (National Council of Examiners for Engineering and Surveying) ile yapılan anlaşmaya göre, FE sınavına sadece İTÜ son sınıf öğrencileri ve mezunları katılabilirler. PE sınavına mühendislik alanında en az 4 yıl iş tecrübesi olan ve FE sınavını geçmiş olan İTÜ lisans veya yüksek lisans mezunları katılabilirler. Yetkin Mühendislik belgesi, yurt dışındaki önemli projelerde imza yetkisine sahip olmasını sağlar. 

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.