43
yesil-kampus

Yeşil Kampüs

2018 yılında hayata geçirilen ve her geçen gün eklenen yeni fikirlerle zenginleşen Yeşil Kampüs Projesi, İstanbul Teknik Üniversitesi’ni doğal yaşamın korunduğu, sürdürülebilir peyzaj anlayışının hakim olduğu, bisiklet ve yaya öncelikli, engelsiz bir kampüs haline getiriyor.

Kampüs içerisinde minimum karbon salınımını hedefleyen ve bisikletli ulaşım anlayışını benimseyen İstanbul Teknik Üniversitesi’nin, bu doğrultuda toplamda 6 kilometre olacak şekilde planladığı bisiklet ve yaya yolu projesinin şimdiye kadar 4 kilometrelik etabı tamamlandı. Üniversite içerisinde bisiklet satışı ve tamiri sağlanabilecek bir bisiklet evi inşa edilirken kampüsün çeşitli noktalarına bisiklet parkları yerleştirildi.

Proje kapsamında, çevre düzenlemeleri ekolojik, sosyal ve ekonomik boyutlarına dikkat edilerek, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi’nin içinde yer aldığı yeşil alanı korumak ve daha nitelikli hale getirmek için büyük bir titizlikle yürütülüyor.

Projenin bir diğer parçası olan ‘Engelsiz İTÜ’ ise kampüsün her yaştaki engelli kullanıcılar için rahat ve yaşanabilir olması hedefiyle yola çıkıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen kaldırım ve yol çalışmalarının dışında, Türkiye’deki ilk ‘Engelliler İçin Tekstil Tasarım Merkezi’ de İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi bünyesinde kuruldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi, 2023 UI GreenMetric sıralamasında, “Dünyanın En Sürdürülebilir 46. Kampüsü” oldu. Doğa ile barışık, ekolojik duyarlılığa sahip bir kampüs hayatına ev sahipliği yapan ve Avrupa üniversiteleri arasında 26. sırada yer alan İTÜ Ayazağa Yerleşkesi, altı yıldır olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin en yeşil ve en sürdürülebilir kampüsü seçildi.

 

Detaylı bilgi için tıklayınız.