43

GELECEĞİ İNŞA ETMEK

Sevgili Genç Arkadaşlarım,

Zor bir sınav döneminin ardından emeklerinizin karşılığını alacağınız bir dönemece geldiniz. Biliyorum, hepiniz çok çalıştınız ve çok yoruldunuz. Ancak şimdi, çalışmalarınızın meyvesini elde edeceğiniz bir zaman dilimi içindesiniz. Geleceğinizi inşa etmek adına son derece önemli bir tercih yapacaksınız. Umuyorum ki bu tercihiniz, hayatınızın her alanında sizlere başarı, huzur ve mutluluk getirir.

Bildiğiniz gibi, üniversite öğreniminin diğer pek çok eğitimden belirgin şekilde ayrılan farklı yönleri vardır. Bunu hem akademinin nitelikleri ve imkânları anlamında hem de sizin içinde bulunduğunuz dönem itibarıyla söylüyorum. Üniversitede, lisans eğitimimiz süresince geçirdiğimiz dört yıllık zaman dilimi boyunca yalnızca mesleki bir donanım elde etmezsiniz. Üniversite eğitimi bunun çok daha fazlasıdır. Üniversiteler sizlere bilgi ve birikimin yanı sıra kültür ve sanat zevki aşılar, beğenilerinizin incelmesine, yeni kazanımlar ve hobiler elde etmenize yardımcı olur. Üniversite ortamında bulunmak, akademik yönden son derece zengin bir ortamı solumanızın yanı sıra, sizlere yeni fikirler ve yeni bakış açıları kazandırır; araştırma ve öğrenmeye dair ufkunuzu genişletir ve yeni sorular sorma heyecanı aşılar. Dahası; teknolojiyi, girişimciliği, araştırma yapmayı, sanatı ve sporu günlük hayatınızın ayrılmaz bir parçası yapmanıza yardımcı olur.

Sizler, yaş itibarıyla en verimli, en güçlü ve en üretici döneminizi yaşıyorsunuz. Bu yüzden, alacağınız eğitimde, sahip olduğunuz potansiyeli gerçekleştirmek ve daha yukarılara taşımak anlamında son derece önemlidir. Üniversite eğitimi aldığınız zaman dilimi boyunca edineceğiniz bilgi birikimi ve yeni deneyimler, hayatınızın bundan sonrasını kesinlikle olumlu yönde etkileyecektir.

Nerdeyse iki buçuk asra yaklaşan ömrüyle Türkiye’nin en köklü birkaç üniversitesinden biri olan İTÜ, çalışkan, dinamik, girişimci ve yenilikçi özellikleriyle bilhassa ön plana çıkıyor. Üniversitemiz, öğrencilerine verdiği mesleki ve akademik birikiminin yanı sıra, bir kültürü, “İTÜ’lü olma” kültürüne de aşılıyor. Çok kıymetli mezunlarımızın sıklıkla söylediği gibi; İTÜ’lü olmak Türkiye’nin geleceğini inşa etmektir.

Değerli genç arkadaşlarım; önce kendi geleceğinizi, mezun olduktan sonra da Türkiye’nin geleceğini inşa etmek üzere, İTÜ’ye hoş geldiniz.

 

Prof. Dr. İsmail Koyuncu

Rektör