SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Uluslararası Ortak Lisans Programları’nın (UOLP) yılık ücretleri ne kadardır?

UOLP’nin yıllık ücretlerine ulaşmak için: tıklayınız.

2. Bu seneki kılavuzda, “Ekonomi (UOLP-SUNY New Paltz)” dışında “Ekonomi (ingilizce)” adında bir program daha görüyorum. Bu bölüm yeni mi açıldı?
Bu sene Ekonomi (UOLP-SUNY New Paltz) programının yanı sıra, yine İşletme Fakültemiz bünyesinde bir Ekonomi Bölümü açılmıştır. Yeni açılan bölüm, UOLP programından farklı olarak ücretsizdir.

3. Bu sene ÖSYM kılavuzunda, girmek istediğim bölümlerin % 100 İngilizce programını göremiyorum. Bu bölümler kaldırıldı mı?
Bazı bölümlerimizin % 100 İngilizce programları fakültelerin kendi kararıyla kaldırılmıştır. Ancak İTÜ’de % 100 İngilizce olmayan tüm bölümlerde en az % 30 İngilizce eğitim verilir. Öğrenci, kendi isteğine bağlı olarak Türkçe alması gereken derslerin İngilizcelerini seçerek bu oranı arttırabilir.

4. İTÜ’de İngilizce hazırlık sınıfı zorunlu mu?
Tüm bölümlerimizde İngilizce hazırlık sınıfı zorunludur. Hazırlığı geçmek için gerekli şartları içeren tabloya buradan ulaşabilirsiniz.

5. İTÜ Burslar ve Yurtlar Koordinatörlüğü’nün Kredi Yurtlar Kurumu Yurtları ile bir ilişkisi var mıdır?
Hayır, yoktur.

6. Bu sene İTÜ’ye yeni kaydolacağım. İTÜ Yurtlarına ne zaman ve nasıl başvurmalıyım ?
Yurt kayıtları için her yıl İTÜ’ye kayıtla birlikte başlayan ve kayıtlarla sona eren online kayıt süreci vardır. Öğrenci internet kaydını tamamladıktan sonra açıklanacak olan asil ve yedek listelere göre yurtlara yerleştirilmektedir. Asil listede yer alan öğrenciler hemen yurtlara alınırken, yedek listedeki öğrenciler sırasına göre dönem içerisinde yurtlara yerleştirilmeye çalışılmaktadır.

7. Yurt yerleştirme kriterleri nelerdir?
Üniversitemiz öğrenci yurtlarına yerleştirme esnasında öncelik, İTÜ’yü o sene kazanan öğrencilere verilmektedir. Bu öğrencilerin sıralamasında, üniversiteye giriş puanı, girilen bölüm için ayrılan yurt kontenjanı ile öğrencinin anne babasının hayatta olup olmamasına bakılmamaktadır. Asil ve Yedek yurt öğrenci yerleştirmeleri tamamlandıktan sonra dilekçe ile başvuran öğrencilerimizin ise not ortalamalarına ve dilekçe veriş tarihine göre yerleştirmeleri yapılmaktadır.

8. Yedek listedeki sırama göre bana ne zaman yurt çıkar?
Yedek listeden öğrenci yerleştirmeleri yurtlardan ayrılan öğrencilerin yerine yapılmaktadır. Dolayısıyla yurtta barınmakta olan öğrencinin ne zaman ayrılacağı belli olmadığı için yedek listedeki öğrencilere kesin bir tarih verilememektedir. Yurt Ofisi tarafından öğrencilere verilen tarihler tahmini tarihlerdir ve herhangi bir bağlayıcılığı yoktur.Öğrenciler internet üzerinden sık sık yedek listeyi takip ederek sıranın kendilerine gelmesini beklemelidirler.

9. Yurtların kontenjanı ne kadardır? 
2012-2013 eğitim öğretim dönemi yurt kontenjanları aşağıda belirtildiği gibidir.

Kız yurtlarının kapasitesi: 1.629 
Erkek yurtlarının kapasitesi: 2.100
Toplam kapasite: 3.729 

10. İstanbul ikametliyim. İTÜ Yurtlarında kalabilir miyim ?
Üniversitemiz öğrenci yurtlarındaki sınırlı kontenjan nedeniyle öncelik, il dışından gelen öğrencilere verilmektedir. Boş yer kalması durumunda İstanbul’lu öğrencilere de yurttta kalma imkanı verilmektedir.

11. İTÜ’de kaç çeşit burs vardır?
a) Başarı bursu : YGS ve LYS sınav sonuçlarına göre Türkiye çapında derece yaparak belirli kriterlerle Üniversitemizi kazanan öğrencilerimize verilen burstur.

b) İhtiyaç bursu: Üniversitemizde okuyan başarılı, ekonomik durumu yetersiz öğrencilerimize belirli süre içerisinde değişen miktarlarda verilen karşılıksız burs türüdür.

c) Yemek bursu: Üniversitemizde okuyan başarılı, ekonomik durumu yetersiz öğrencilerimize Üniversitemiz yemekhanelerinde her gün öğle yemeğinin ücretsiz olarak sunulduğu burs türüdür.

d) Sporcu Bursu: Üniversitemizde okuyan başarılı ve Beden Eğitim Bölümümüzde ilgili takımlarda aktif olarak yer aldığı ve gerekli birimlerde seçilmiş bulunan öğrencilere belirli süre içerisinde değişen miktarlarda verilen karşılıksız burs türüdür.

e) Yurt bursu: YGS ve LYS sınav sonuçlarına göre Türkiye çapında derece yaparak belirli kriterlerle Üniversitemizi kazanan öğrencilerimize üniversitemiz öğrenci yurtlarında ücretsiz olarak barınabilmesi için tanınan burs türüdür.

12. Burs başvurularını nasıl yaparım? 
a) İhtiyaç bursu başvuruları Eğitim-öğretimin yılının 2. yada 3. haftalarından itibaren fakültelerin öğrenci işlerine başvurularak yapılmaktadır. Başvurular fakülte burs komisyonları tarafından değerlendirilerek Yurt&Burs ofisine bildirilmektedir. Yurt&Burs Ofisi de burs verenler ve burs alanlar arasındaki iletişimi sağlayarak, öğrencilere burs ödenmesini sağlamaktadır. 

b) Yemek bursları bir Eğitim-öğretim dönemini kapsamaktadır ve her sene fakültelerin burs komisyonları tarafından yeniden seçilmektedir. Burs için her sen fakülte öğrenci işlerine başvuru yapılması gerekmektedir. 

c) Sporcu burslularını Beden Eğitim Bölümü belirlemektedir. Konuyla ilgili Beden Eğitimi Bölümünden bilgi alınması gerekmektedir. 

d) Yurt bursları, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında LYS sonucu ile Üniversitemizi ilk sırada tercih etmiş ve kayıt hakkı kazanmış bulunan 1-100 arasında yer alan öğrencilere yüksek standartlı yurtlarda, 101-200 arasında yer alan öğrencilerimize standart öğrenci yurtlarında ücretsiz kalma hakkı ve 201-500 arasında yer alan öğrencilere %50 ücretsiz kalma hakkı tanınmaktadır. Ayrıca her fakülteye %50 başarı %50 ihtiyaç kriterine göre seçilmek üzere 2 kişilik yurt bursu kontenjanı verilmektedir. Seçilen öğrenciler Yılmaz Akdoruk Öğrenci Evi’nde 1 akademik yıl ücretsiz kalma hakkına sahiptirler. Bu bursla ilgili, öğrenci kayıtları sırasında bilgi verilmektedir.